تبلیغات
پرتال طراحی معماری - فضای داخلی و نحوه و تقسیم بندی پلان ها
پرتال طراحی معماری
همه چیز در مورد معماری

مدیر وبلاگ : فرزاد

فضای داخلی و نحوه و تقسیم بندی پلان ها

یکشنبه 9 اسفند 1388  ساعت: 06:31 ب.ظ

نظرات() 

فضای داخلی و نحوه و تقسیم بندی پلان ها

توجه به فضای داخلی و نحوه و تقسیم بندی پلان ها، نقش مهمی را در ساختار معماری یک بنا بر عهده دارد.
 طراحی فضایی با انعطاف پذیری بالا و تنوع پذیر از لحاظ چیدمان و آرایش سطوح می تواند کارکرد های مختلفی را بپذیرد و این در حالی است که مخاطب احساس رضایت بیشتری از فضا خواهد داشت.

 

فضای داخلی و نحوه و تقسیم بندی پلان ها

توجه به فضای داخلی و نحوه و تقسیم بندی پلان ها، نقش مهمی را در ساختار معماری یک بنا بر عهده دارد.
 طراحی فضایی با انعطاف پذیری بالا و تنوع پذیر از لحاظ چیدمان و آرایش سطوح می تواند کارکرد های مختلفی را بپذیرد و این در حالی است که مخاطب احساس رضایت بیشتری از فضا خواهد داشت.

 استفاده از جدا کننده های سبک و قابل حمل، شفاف سازی، رنگ بندی های متناسب با نیاز های موجود، تنوع مصالح، توجه به نحوه قرار گیری و تعامل مابین فضاهای مختلف از جمله ویژگی ه ایی هستند که در کنار ساختار خاصی که برای یک پلان معماری در نظر گرفته شده است، می تواند بر غنای آن افزوده و حتی قسمتی از مشکلات آن را حل کند.
 
 از طرف دیگر معماری داخلی به لحاظ معیارهای روانشناسی اهمیت بسیاری دارد. میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را با می توان با راهکارهای مناسب تشدید یا تضعیف کرد.
   هر کدام از انسان ها دارای تعلقات ذهنی و روحی خاصی هستند که پاسخگویی به نیازهای آنها در معماری داخلی اولویت قرار می گیرد، از این رو نگرشی علمی و راسیونال در کنار خلاقیت های هنری مطرح شده و یکی از مسائل مهم در این زمینه ایجاد تعامل و هماهنگی بین آنها است.
  امروزه مبحث طراحی و دکوراسیون داخلی، اهمیتی خاص یافته و حتی به عنوان رشته ای مجزا تدریس می شود. الگوهای و ایده های مختلفی اعم از مدرن و کلاسیک، توسط طراحان این رشته به کار گرفته می شود و از محدودیت های معماری در زمینه اجرا، معمولا خبری نیست و می توان به ایده های بلند پروازانه ایشان تجسم بخشید، چه بسا به گونه ای میان گستره ای، موضوع فعالیت رشته های مختلف هنری از مجسمه سازی گرفته تا نقوش برجسته قرار گرفته میگیرد.
 
  پیشرفت تکنولوژی به سبب تسهیل در یکسری از مسائل تاسیساتی و اجرایی از یک طرف و تنوع و کارآیی بالا در محصولات عرضه شده، زمینه مساعد و کارآمدی را در سطح جامعه به وجود آورده است؛ بهانه ای که پرداختن به مقوله طراحی داخلی را جز لاینفک فضاهای معماری بر می شمارد.
 
 
  معماری داخلی و توجه به جزئیات و تزئینات بعد از چندین دهه سکوت و فراموشی، رویکردی دوباره پیدا کرده و جالب تر اینکه سعی می کند نمود هایی از معماری گذشته را در تلفیقی با الگوهای مدرن بیان کند؛ مساله ای که سال ها است در معماری مورد بحث و جدل
 قرار گرفته و تا کنون نتیجه ای حاصل نشده است.
 
 معماری گذشته ما سرشار است از ظرافت ها و ریزه کاری هایی که هزاران ایده و خلاقیت را در خود نهفته است.
 تزئینات و کاشیکاری های داخلی با تناسبات و رنگ بندی خاص خویش در کنار کالبد درونی، فضایی رمزگون را تداعی می کنند و هم اکنون نیز ارزش فضایی خویش را حفظ کرده است
 
 امروزه با افزایش روز افزون جمعیت شهری و قیمت زمین ، ساخت و ساز آپارتمان و زندگی آپارتمانی مقرون به صرفه تر شده است . بیشتر ما حداقل یک بار زندگی در محیط بسته آپارتمانی را تجربه کرده ایم و از معایب و مشکلات آپارتمان نشینی آگاهیم.
 
 
 
  یکی از عمده معایبی که بیشتر مردم از آن گله مند هستند خفه و بسته بودن فضای آپارتمان است . ما با استفاده از چندین نکته کوچک که بیشتر جنبه بصری دارد میتوانیم این فضای مرده را زنده تر و آپارتمان خود را دلباز تر نماییم .
 
 
 
 1. انتخاب رنگ دیوارها
 
 انتخاب رنگ مناسب برای فضای آپارتمانی بخصوص آپارتمانهای با متراژ کم بسیار مهم است. رنگها از نظر درخشندگی و شفافیت انواع مختلف دارند که بهترین انتخاب ، انتخاب رنگهای روشن با درخشندگی و شفافیت زیاد است . اصولا" رنگهای روشن باعث می شوند که
 فضا بزرگتر بنظر آید و هر چه شفافیت و درخشندگی آن بیشتر باشد به دلیل انعکاس نور فضا زنده تر بنظر می آید. یکی از رنگهای مناسب آپارتمان رنگ استخوانی روشن است ، که علاوه بر داشتن شفافیت و روشنی با بیشتر رنگهای وسایل منزل همنشینی دارد و کمپوزیسیون مناسبی را ایجاد می نماید.جهت ایجاد تنوع در رنگ میتوانید در قسمت دیوار اپن آشپزخانه از مصالح سنگی با رنگهای
 متنوع استفاده نمایید.
 
 
 
 2. انتخاب کفپوش
 
 جهت پوشش کف آپارتمان از مصالح گوناگونی میتوان بهره گرفت .( از جمله سرامیک ها ، پارکتهای طرح چوب ، موکت و ...) اگر قصد تعویض کفپوش ساختمان را داشته باشید ، در صورت استفاده از سرامیک می بایست در انتخاب رنگ آن دقت زیادی شود، زیرا استفاده
 از رنگهای تیره در کف ، فضا را فشرده تر نشان میدهد . معمولا استفاده از رنگ های بسیار روشن مثل سفید نیز معایبی به همراه دارند ، یکی از معایب آن یکدست شدن فضا است که جهت برطرف کردن یکدستی آن می توان از یک قالیچه در زیر میز مبل استفاده کرد. یا اینکه در میان سرامیک ها طرح هایی با رنگهای متفاوت را بکار گرفت.در صورت استفاده از پارکت نیز میبایست نکات گفته شده را رعایت نمود و رنگهای روشن طرح چوب را انتخاب کرد.
 
 
 
 3. انتخاب مبلمان و نحوه قرار گیری
 
 انتخاب رنگ مبل اختیاری است اما استفاده از رنگهایی مثل کرم روشن و یا حتی سفید به زنده تر کردن فضا کمک بیشتری می نماید و فضا بزرگتر به نظر می آید. در مورد انتخاب طرح مبل بهتر است حتی المقدور مبل هایی با اشکال هندسی صلب و یا بدون منحنی انتخاب شود. در مورد نحوه چیدمان آن بهتر است مبلها را تقریبا" چسبیده به دیوار ها قرار داد علت انتخاب شکل بدون منحنی نیز این است که مبلها در کنار دیوار صاف ترکیب مناسبتری را ایجاد نمایند. حتی المقدور سعی کنید وسایل خانه را نزدیک به دیوارها قرار دهید تا از هدر رفتن کوچکترین فضاها نیز جلوگیری شود. اگر در جلوی پنجره ها از پرده های پارچه ای استفاده می کنید بهتر است رنگ آنها نیز روشن انتخاب شود
 
 
 
 4. نورپردازی
 
 نور نیز نقش مهمی را در زنده کردن فضا به عهده دارد . استفاده از نور مناسب و یکنواخت در آپارتمان خفگی محیط را از بین می برد ، البته استفاده از نور طبیعی بسیار مناسبتر است . در صورت ضعیف بودن نور طبیعی کمبود آن را با بکارگیری نور مصنوعی جبران
 نمایید. حتی المقدور از پرده های عمودی یا کرکره ای استفاده نکنید ، زیرا از ورود نور خورشید به داخل تا میزان زیادی جلوگیری می نمایند. پرده های پارچه ای یا توری بهترین انتخاب برای پنجره های آپارتمان محسوب میشوند. زیرا نور را به خوبی از خود عبور می دهند.استفاده از نور پردازی موضعی بر روی قاب ها و ... نیز باعث تحرک و ایجاد حرکت در فضا میشود.
 
 
 
 5. استفاده از طبیعت
 
 در ساختمانهای حیاط دار کمبود طبیعت بوسیله ایجاد باغچه در کناره های حیاط جبران میشود . اما برای جبران آن در آپارتمان میتوان از گلدانهای کوچک که در گوشه های فضا قرار می گیرند استفاده کرد . سعی کنید گلدانها را در کنار پنجره ها و یا تا جایی که امکان دارد در کنج دیو ارها قرار دهید ، زیرا معمولا" گوشه دیوار ها بدون استفاده می مانند.
 
 در مورد استفاده از طبیعت در طراحی داخلی سبک فنگ شویی در سراسر دنیا طرفداران بسیار زیادی دارد که شما می توانید برای داشتن اطلاعات بیشتری به سایت جامعه مجازی فنگ شویی ایران که همکاری نزدیکی با سایت خانه طراحی دارد مرجعه کرده و اطلاعات بسیار خوبی را ببینید .
 
 
 در نتیجه سعی کنید تا جایی که امکان دارد از رنگهای روشن در طراحی داخلی آپارتمان استفاده کنید . شاید این سئوال برایتان پیش آید که بکارگیری این همه رنگ روشن فضا را یکنواخت و سرد نمی کند؟ در جواب باید بگویم این هنر شماست که با استفاده از قابها و
 وسایل تزیینی کوچک با رنگ بندی متنوع فضا را جذاب تر نمایید؛ تاقچه ها، رف ها، ارسی ها، هشتی ها، حوض ها و باغچه ها تنها شماری از عناصر كالبدی طراحی داخلی در ایران هستند. روش معماران گذشته ایرانی در به كارگیری این عناصر، در راستای آن بوده تا از جذابیت فُرم كاسته شود و به غنای فضا افزوده گردد. این همان هندسه همراه با تزئینات است.
 
 به نظر می رسد طراحی داخلی در ایران، از یك سو در چنبره نوستالژیای تاقچه ها، رف ها و اُرسی های قدیم گرفتار مانده و از سوی دیگر به دكوراسیون و ابعاد دراماتیك و تزئینی فضاها تقلیل یافته است. با تمام اینها، طراحی داخلی فرآیندی است كه همزمان می
 بایست سویه های زیباشناختی و عملكردی را سامان دهد.
 
 
 
  طراحی داخلی یك ساختمان، داستانی است كه شخصیت اصلی آن خود انسان است؛ در این بین حضور او در این فضا چگونگی آن و ویژگی های فضایی كه انسان در آن قرار می گیرد، می تواند تداعی كننده اصولی باشد كه در ادامه ۷ اصل از آنها را می خوانید:
 
 
 
 ۱ - نور را دریاب:
 
 نور عنصری است كه با آن دیدن اشیا ممكن می شود. نور می تواند ریتم خلاقانه ای به یك فضای داخلی ببخشد. بدون نور، نه فرم را احساس می توان كرد، نه رنگ را و نه بافت را. نورپردازی در یك فضای داخلی پیامدهای مهمی در بردارد. چه بسا نورپردازی مناسب یك فضا آن فضا را خوشامد و چشم نواز كند. نورپردازی در كنار ابعاد زیباشناختی، بعد عملكردی هم دارد. نور مناسب در طول شب در یك فضای داخلی می تواند حس محدود بودن یا ابهام و هراس را بر طرف كند. نور مناسب یك اتاق حتی می تواند چهره آدمی را گرم و صمیمی كند. به كمك نورپردازی می توان یك فضای داخلی را به جزایر نورانی متنوعی تبدیل كرد. پس، از باب مثال، غذاخوری باید نور ملایم و گرمی داشته باشد یا بهترین نورها برای حمام، منابع نوری كم ولتاژ هستند.
 
 
 
 ۲ - فرم را بشناس:
 
 فرم، توده فیزیكی یك شیء است كه سه بعدی بوده و وزن دارد. فرم معمولاً به پوسته بیرونی بنا نسبت داده می شود در حالی كه فضای داخلی هم فرم خاص خود را تشكیل می دهد. معمولاً فرم فضای داخلی تابعی از عوامل مختلف است. دسترسی ها و سیركولاسیون مهمترین این عوامل هستند. هر چند نمود فرم بیشتر در پوسته بیرونی یك بنا است با اینحال نمود بیرون و درون می تواند یك شكل نباشد.
 
 
 
 ۳ - فضا را احساس كن:
 
 فضا را محدوده در دسترس كاربران دانسته اند. در طراحی داخلی معمولاً استفاده مؤثر از فضا و ارتباط آن با محیط، مهم است. مسأله ای كه در رابطه با فضا مطرح می شود، رعایت ابعاد انسانی در طراحی داخلی است. از قرن ها پیش رویكرد عمده فیلسوفان و معماران به عنصر فضا، برجسته بوده است. در طی سال های اخیر هم ارتباط بین ابعاد انسانی با فضاهای داخلی به یكی از فاكتورهای مهم طراحی بدل شده كه از آن تحت عنوان ارگونومی یا كار پژوهی در دید كلی و اندام سنجی (Anthropometry) در دید جزئی، یاد می شود. در طراحی داخلی می بایست رابطه درسـت انسان با فضا تعریـف شود و ابعاد بدن انسان ها برای سهولت دسترسی های فضایی مد نظر قرار گیرد.
 
 
 
 ۴ - بافت را لمس كن:
 
 بافـت مشخصـه ای از یك شیء اسـت كه با لمس كـردن یا دیدن به چشـم می آید. بافت می تواند نرم یا خشن، كشیده یا برجسته، زبر یا مخملین و یا ابریشمی باشد. در طراحی داخلی پوسته ها و سطوح فضایی معمولاً بسته به عملكرد هر فضا تغییر می كند. چه بسا طراحی داخلی یك خانه نیازمند سطوحی نرم و منعطف باشد، اما فضای داخلی یك سینما چنین سطوحی را برنتابد.
 
 
 
 ۵ - شكل را بیازمای:
 
 شكل، خط بیرونی یك شیء را تشكیل می دهد. در معماری معمولاً شكل و فرم را با هم اشتباه می گیرند. شكل یا صورت معادله كلمه Shape فرنگی است؛ در حالی كه فرم املای فارسی همان Form است. معمولاً شكل ها یا طبیعی هستند یا غیـرقابل مشاهـده یا هندسی. در تركیب بندی یك فضا شكل اشیـا عامل تعیین كننده ای است. طراحان داخلی به كمك این عامل می توانند تركیبات بصری گوناگونی پدید آورند.
 
 
 
 ۶ - رنگ را در هم بیامیز:
 
 در تعریف رنگ آن را خاصیت بصری فرم دانسته اند. در حقیقت عنصر فرم از طریق رنگ معنا می یابد. رنگ در طراحی داخلی احساس آدمی را تحت تأثیر قرار داده و روی فرم تأكید می كند، ضمن آنكه رنگ، حس مقیاس را هم موجب می شود. كاربرد رنگ هم، از یك فضای داخلی به فضای دیگر فرق می كند و در كاربرد رنگ، توجه به خصلت های روانی آدمیان ضرورت تام دارد.
 
 
 
 ۷ - حجم را بشناس:
 
 حجم عنصر مهم طراحی داخلی است. در معماری سنتی ایران، شاهد فضاهای پر و خالی احجام معماری هستیم. مقرنس ها و
 گوشواره ها خود بخشی از احجام خالی هستند. در این معماری مسایل حجمی اهمیت زیادی دارد. ما فضای داخلی را به واسطه لایه بیرونی بنا درك می كنیم. این لایه بیرونی در حقیقت همان حجم كلی بناست. در معماری مدرن، معمار به انتزاع و جدایی پوسته یا حجم بنا از درون آن می اندیشد و این جاست كه دیوارها و سقف ها، فضایی تاكیدی ایجاد می كنند و خود را از قید و بندهای فضای داخل رها می كنند. این جا طراحی داخلی به مثابه یك سامان یا روش معمارانه مطرح می شود .نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:--

Cialis online
جمعه 16 آذر 1397 10:03 ق.ظ

Amazing information. Thank you!
female cialis no prescription we use it 50 mg cialis dose cialis e hiv cialis 20 mg cut in half callus buy original cialis side effects of cialis cialis online enter site very cheap cialis get cheap cialis
Cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:55 ب.ظ

Awesome knowledge. Regards!
buy cialis uk no prescription cialis dosage recommendations cialis super acti cialis canada on line we recommend cheapest cialis estudios de cialis genricos only here cialis pills walgreens price for cialis cilas cialis usa cost
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:57 ب.ظ

You said it perfectly..
dosagem ideal cialis cilas cialis official site cialis daily dose generic buy cialis sample pack order generic cialis online 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 100 mg 30 tablet cost of cialis cvs non 5 mg cialis generici
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:26 ق.ظ

Good content. Thanks!
rx cialis para comprar cialis baratos compran uk cialis 20mg cialis diario compra cialis ahumada buy original cialis prix cialis once a da deutschland cialis online generic cialis soft gels where to buy cialis in ontario
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 06:11 ب.ظ

Very well voiced really! .
miglior cialis generico il cialis quanto costa cialis authentique suisse cialis prezzo in linea basso cialis kaufen wo cialis daily new zealand cialis authentique suisse how much does a cialis cost cialis cost we choice cialis uk
buy tadalafil no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 06:59 ق.ظ

You actually reported that effectively.
import cialis cialis generic tadalafil buy how to buy cialis online usa overnight cialis tadalafil only here cialis pills buy original cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis generico generic cialis tadalafil cialis side effects
buy cialis with no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 07:00 ب.ظ

Thank you! I like this!
cialis 30 day trial coupon prix de cialis enter site natural cialis we recommend cialis best buy buy generic cialis cialis daily reviews prices for cialis 50mg cialis online deutschland buy brand cialis cheap generic cialis in vietnam
buy cheap cialis no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 06:39 ق.ظ

Amazing write ups, Many thanks!
cialis arginine interactio tadalafil generic cialis et insomni precios cialis peru cialis price thailand when will generic cialis be available cialis pills in singapore cialis pills price each where cheapest cialis how does cialis work
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 06:31 ب.ظ

Position well regarded!.
cialis 20 mg cost generic cialis with dapoxetine wow cialis 20 cialis prezzo in linea basso cost of cialis cvs the best site cialis tablets cialis kaufen bankberweisung tadalafil generic 5 mg cialis pharmacie en ligne pastillas cialis y alcoho
buy cialis online no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 06:11 ق.ظ

Kudos. Ample postings.

costo in farmacia cialis cialis efficacit canadian drugs generic cialis cuanto cuesta cialis yaho price cialis wal mart pharmacy buy cialis online legal buying cialis on internet cialis 10mg prix pharmaci the best site cialis tablets how to purchase cialis on line
Cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 06:54 ب.ظ

Thanks, Loads of forum posts!

cialis 20mg prix en pharmacie cialis daily reviews we like it safe cheap cialis discount cialis cialis professional from usa opinioni cialis generico safe site to buy cialis online buy cialis online cheapest online cialis 5 mg cialis coupon printable
Buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 05:48 ق.ظ

Thanks a lot! Loads of write ups.

cialis 5 effetti collaterali cialis farmacias guadalajara cialis online purchasing cialis on the internet how to buy cialis online usa cialis kaufen bulk cialis buying cialis on internet buy online cialis 5mg acheter cialis kamagra
where to buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 06:31 ب.ظ

Fine posts. Regards!
how to purchase cialis on line we choice cialis pfizer india chinese cialis 50 mg how does cialis work cialis en mexico precio achat cialis en europe click here to buy cialis cialis dose 30mg cialis professional from usa cialis professional from usa
Cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 06:45 ق.ظ

Thank you. I enjoy it!
cialis from canada generic cialis review uk trusted tabled cialis softabs cialis side effects dangers cialis dosage cialis para que sirve enter site very cheap cialis cialis en mexico precio cialis pills price each cialis 20 mg effectiveness
Cialis 20 mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:30 ب.ظ

Thank you, Valuable information!
prezzo di cialis in bulgaria cialis preise schweiz cialis usa cost generic for cialis cialis para que sirve link for you cialis price canadian discount cialis generic cialis review uk are there generic cialis cialis mit grapefruitsaft
buy tadalafil online
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:46 ق.ظ

Incredible a lot of awesome advice!
200 cialis coupon buy original cialis tadalafil fast cialis online price cialis per pill cialis therapie cialis en 24 hora callus cialis without a doctor's prescription cialis herbs
buy cialis delhi
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:52 ب.ظ

Seriously a lot of useful tips.
cialis generique 5 mg cialis patentablauf in deutschland cialis arginine interactio try it no rx cialis cialis generico in farmacia buy generic cialis tarif cialis france only best offers 100mg cialis viagra or cialis cialis professional from usa
Online cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:12 ق.ظ

Fine stuff. Thanks a lot.
we like it safe cheap cialis best generic drugs cialis achat cialis en itali cialis manufacturer coupon cialis for sale in europa cialis rckenschmerzen online cialis cialis per paypa cialis patent expiration cialis 20 mg
Cialis pills
چهارشنبه 11 مهر 1397 03:39 ق.ظ

You reported it well!
cuanto cuesta cialis yaho purchasing cialis on the internet cialis tablets generic cialis review uk buy original cialis generic cialis tadalafil generic cialis 20mg tablets can i take cialis and ecstasy cialis canadian drugs cialis 05
buy cheap cialis coupon
دوشنبه 9 مهر 1397 02:48 ق.ظ

Appreciate it! Loads of data!

cialis australian price cialis purchasing cialis for sale india cialis 100mg cost comprar cialis navarr generic cialis in vietnam opinioni cialis generico cialis side effects dangers cialis 5 mg funziona cialis without a doctor's prescription
canadian pharmacy online
یکشنبه 1 مهر 1397 05:38 ق.ظ

You said it very well.!
canadian rx world pharmacy candida viagra canadian viagra canada viagra online pharmacies legitimate online pharmacy canada canadian viagra pharmacy canada pharmacy top rated canadian pharmacies online
viagrayosale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:16 ق.ظ

This is nicely put! !
cialis 5mg prix cialis dosage recommendations ou trouver cialis sur le net cialis 20 mg best price cialis with 2 days delivery dose size of cialis canada discount drugs cialis buy cialis buy name brand cialis on line tadalafil tablets
online canadian discount pharmacies
چهارشنبه 14 شهریور 1397 09:59 ق.ظ

This is nicely said! !
north west pharmacies canada Northwest Pharmacy canadian pharmacies without an rx canada drug canada medications buy best canadian mail order pharmacies aarp recommended canadian pharmacies canada vagra canada online pharmacies medication drugs for sale in uk
Buy viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:10 ب.ظ

Incredible loads of very good data!
online pharmacy usa viagra buy brand viagra how to order viagra ordering viagra online how to buy viagra online without a prescription get viagra cheap purchase viagra cheap generic viagra online uk buy viagra now viagra or sildenafil
cialisvus.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:41 ق.ظ

You actually revealed this effectively.
tadalafil 20 mg low dose cialis blood pressure buying cialis on internet are there generic cialis cialis tablets for sale cialis taglich prices on cialis 10 mg american pharmacy cialis cialis mit grapefruitsaft tadalafil
http://cialisvonline.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:57 ب.ظ

Perfectly spoken really. !
cialis kaufen cialis canada on line we recommend cialis info free cialis buying cialis overnight cialis bula generic low dose cialis buying cialis overnight cialis coupons printable cialis 5 mg effetti collateral
Viagra from canada
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 05:40 ق.ظ

Superb info. Cheers.
viagra pills buy viagra walgreens buy generic viagra usa how to buy viagra online without prescription get viagra online where can i buy viagra where can i buy generic viagra online safely generic pharmacy online viagra online usa sildenafil usa
Cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 03:24 ب.ظ

Very well voiced indeed. !
order cialis from india how do cialis pills work cialis generique 5 mg cialis flussig where do you buy cialis tadalafil 5mg try it no rx cialis if a woman takes a mans cialis cialis rezeptfrei cialis 5 effetti collaterali
Cialis pills
چهارشنبه 1 فروردین 1397 06:25 ب.ظ

Cheers. Lots of postings.

cialis generico cialis rezeptfrei sterreich cialis for sale south africa achat cialis en europe cialis 20mg prix en pharmacie buying cialis overnight cialis online achat cialis en itali cialis daily we like it cialis price
How do you get Achilles tendonitis?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:08 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my
own blog and was wondering what all is needed to get setup?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty
penny? I'm not very internet smart so I'm not 100%
positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکدونی

صفحات جانبی

نظرسنجی

  • مطالب سایت چگونه است؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


Powered by WebGozar

abzarak.com