تبلیغات
پرتال طراحی معماری - معیارهای طراحی فضای باز برای سالمندان
پرتال طراحی معماری
همه چیز در مورد معماری

مدیر وبلاگ : فرزاد

معیارهای طراحی فضای باز برای سالمندان

دوشنبه 26 بهمن 1388  ساعت: 11:33 ب.ظ

نوع مطلب :مقاله های معماری ،

نظرات() 

به نام خدا
معیارهای طراحی فضای باز برای سالمندان


چکیده :


پرداختن به مسائل سالمندان با توجه به صنعتی شدن جوامع و تبعات اقتصادی- فرهنگی و اخلاقی آن، بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین با توجه به این که شمار سالمندان در کشور ما در حال افزایش است، باید امکانات بسیاری برای این افراد فراهم آید تا در حد امکان به نیازهای روانی، اجتماعی و جسمانی آنها پاسخ داده شود. بدین منظور ایجاد فضایی آرام و بدون تنش می-تواند آرامش
¬بخش روح و روان سالمندان باشد. در این مقاله سعی شده که در ابتدا با بررسی ویژگی-های روانی، احساسی و شخصیتی افراد سالمند و با در نظر گرفتن محدودیت¬های فیزیکی و جسمی آنها، توصیه¬هایی برای مناسب¬سازی محیط زندگی آنها ارائه شود.

 

به نام خدا
معیارهای طراحی فضای باز برای سالمندان


چکیده :


پرداختن به مسائل سالمندان با توجه به صنعتی شدن جوامع و تبعات اقتصادی- فرهنگی و اخلاقی آن، بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین با توجه به این که شمار سالمندان در کشور ما در حال افزایش است، باید امکانات بسیاری برای این افراد فراهم آید تا در حد امکان به نیازهای روانی، اجتماعی و جسمانی آنها پاسخ داده شود. بدین منظور ایجاد فضایی آرام و بدون تنش می-تواند آرامش
¬بخش روح و روان سالمندان باشد. در این مقاله سعی شده که در ابتدا با بررسی ویژگی-های روانی، احساسی و شخصیتی افراد سالمند و با در نظر گرفتن محدودیت¬های فیزیکی و جسمی آنها، توصیه¬هایی برای مناسب¬سازی محیط زندگی آنها ارائه شود.شناخت ویژگی های سالمندان :
در این قسمت به بررسی ویژگی
¬های سالمندان می¬پردازیم و این ویژگی¬ها را به دو دسته تقسیم می¬کنیم:
1- ویژگی
¬های روحی و روانی سالمندان
2-ویژگی
¬های جسمی و فیزیکی سالمندان

ویژگی های روحی روانی:


سازگاری سالمند با محیط پیرامون به دلایلی به سختی صورت می گیرد آنان با مشکلات روانی و عاطفی خاصی روبرو هستند احساس تنهایی، میل به جلب توجه دیگران و احساس تملک، لذا برای ابراز وجود و کاهش این فشارهای روانی ممکن است بخواهند محیط را تحت کنترل خود در آورند و دیگران را نیز به اطاعت خود وادار کنند. تحولات درونی ایجاد شده در سالمندان شامل تغییر در حالتهای هیجانی، تفکرات و خویشتن پنداری است. (رفیع زاده، رهنمودهای طراحی معماری خانه های سالمندان، ص: 63)


برخی از احساسات مشترک سالمندان عبارتند از :
1- احساس غم واندوه به خاطر عدم توجه فرزندان و اطرافیان .
2- احساس تنهایی به دلیل طرد شدن .
3- احساس یاس وناامیدی بخصوص در سالمندانی که مشکل مالی نیزدارند .
4- احساس اضطراب ونگرانی.
5- احساس هرز رفتن وبیهوده بودن .
6- احساس سرباربودن .

ویژگی
¬های جسمی و فیزیکی سالمندان:


طبق آمار به دست آمده، 50 درصد کاهش فعالیت
¬های فیزیولوژیکی در افراد بین 30 تا 70، سال ناشی از عوامل محیطی است. بنابر¬این، طراحی محیط زندگی افراد سالمند بایستی متناسب با شرایط فیزیکی و جسمانی آنها باشد، تا حداقل نیاز به دیگران را احساس نکنند. همچنین دگرگونی¬ها و ویژگی¬های خاص سالمندان از فردی به فرد دیگر به طور چمشمگیری تغییر می-کند(سلیمیان، سایت و سرای سالمندان حصارک کرج، ص:81). از این¬رو، به برخی از ویژگی¬های لازم در طراحی فضای مناسب برای زندگی سالمندان در زیر اشاره شده است:

محدودیتهای جسمی-حرکتی


هرچه افراد پیرتر می شوند از قابلیت تحرک آنها نیز کاسته می
¬شود. مشکلات مربوط به تحرک، می تواند در ارتباط با بقیه خصوصیاتی که در طراحی موثر است از قبیل لنگیدن، تمایل به نگاه کردن به پایین در هنگام راه رفتن با عصا، نیاز به استراحت در مسیر حرکت از فضایی به فضای دیگر و یا عدم توانایی خم کردن پا و لزوم دراز کردن آن و... می¬توانند با عدم اطمینیان از حرکت بین فضا و ترس از افتادن همراه باشد.
تغییرات جسمی که به نیازهای خاصی منجر شده وبرجزییات طراحی تاثیر میگذارند عبارتند از:
الف:کوتاهترشدن قد از اندازه طبیعی وکوتاه شدن افق دید.

ب: تضعیف قوای حرکتی و انجام حرکتهای سریع.
ج: کند شدن سرعت عکس العملها.
د: افزایش حساسیت نسبت به حد بالا یا پایین درجه حرارت.
ه: تضعیف قوای بینایی، شنوایی و بویایی.
و: کاهش کنترل بر فعالیت مثانه و روده.

توصیه
¬های طراحی فضای سبز برای سالمندان:


اکنون پس از بررسی ویژگی
¬های سالمندان، رهنمودهایی را برای طراحی فضاهای سبز برای سالمندان ارائه می¬دهیم که با رعایت این موارد درطراحی فضا برای سالمندان می¬توان محیط مناسب¬ و دلنشینی را برای این افراد به وجود آورد. این موارد به صورت زیر بیان شده:
1- فواصل و طول مسیرهای دسترسی از حالت عادی کمتر باشد، برای مثال تعداد و محل قرار
¬گیری سرویس¬های بهداشتی باید به صورتی باشد، که اافرادسالمند در کوتاهترین زمان، و مناسبترین مسیر ممکن بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. هیچ¬گونه بلندی یا مانعی در مسیر حرکت افراد سالمند قرار نداشته باشد.
2- سعی شود تا جای ممکن از مسیرهای شیبدار کمتر استفاده شود و در صورتی که مجبور به استفاده از مسیر
¬های شیبدار هستیم حدالامکان از نرده در کنار مسیرها برای دستگیری افراد سالمند استفاده شود.
3- لازماست عوامل محرک حواس بینایی، شنوایی_ لامسه و بویایی در طراحی فضای باز به
¬کار گرفته شود، تا لذت و ادراک محیط به نحو مناسبی انجام بگیرد.
4- سرنخهای لامسه بسیار مهم و شامل تغییرات در بافت کف پیاده
¬روها و محل برخورد مسیر¬ها یا قبل از محوطه پله¬هاست. این تغییر را


می
¬توان با تغییر در مصالح کفسازی به وجود آورد(تصویر 1)

تصویر(1): تغییرات در بافت پیاده
¬روها و محل برخورد مسیر¬ها
5- با توجه به این که سالمندان زودتر از افراد دیگر خسته می
¬شوند، باید در فواصل مشخصی برای این افراد نیمکت¬های
مناسبی طراحی کرد( تصویر 2).تصویر(2): طراحی و اجرای نیمکت
¬های مناسب ماخذ: همان


6-بهتر است فضاهای خاصی برای ورزشهای سبک و نرمش برای سالمندان در نظر گرفته شود، برای مثال راه رفتن مورد علاقه بسیاری از سالمندان درسنین بالاست، بنابراین می
¬توان با طراحی مسیر¬های پیاده¬روی مناسب و متنوع، به نیاز آنها پاسخ مثبت داد.


7-یکی از تفریحات افراد سالمند صحبت کردن آنها با یکدیگر است طراحی فضاهایی برای تجمع سالمندان و گفتگو با یکدیگر در خارج ازمسیرهای تردد می تواند بسیار مناسب باشد.تصویر(3): طراحی فضاهایی جهت تجمع سالمندان در خارج از مسیر
¬های تردد. ماخذ: همان
نتیجه گیری:


با در نظر گرفتن مباحث مطرح شده، و این که ایران جزو کشور
¬های با ساختار جمعیتی بزرگسالان به شمار می¬آید. و نیز با توجه به این که شمار سالمندان فعال در کشورهای پیشرفته و نیز ایران، که به تنهایی و مستقل در مسکن شخصی خود زندگی و خودرا اداره می-کنند، روبه افزایش نهاده است. پس رعایت ضوابط مطرح شده برای سالمندان از جمله موارد ضروری در طراحی¬¬های معماری و خصوصا فضای سبز می¬باشد که طراحان و معماران باید در طراحی¬های خود به آنها عمل کنند تا محیطی مناسب و قابل استفاده و لذت¬بخش را برای سالمندان به وجود آورند چرا که خود این افراد نیز روزی جزو این قشر از جامعه محسوب خواهند شد.

امکانات مورد نیاز سالمند در خانه

 

نامگذاری روزی به نام سالمند آن هم در سطح جهان نشانگر میزان ارزش و اهمیت این گنجینه های باتجربه انسانی است. لذا فراهم کردن تسهیلات مورد نیاز آنها در تمام جوانب اقتصادی، اجتماعی و درمانی از جمله ضروری ترین اقدامات محسوب می شود. علاوه بر اینها یک سالمند در فضای زندگی اش نیز نیازمند امکانات و تجهیزات متعددی است که در ایجاد آسایش جسمی و آرامش روحی او نقش بسزایی دارند. پرداختن به دکوراسیون فضای زندگی سالمندان نیز بخش مهمی از این مبحث را تشکیل می دهد.

•توصیه های کاربردی

۱ - در شرایطی که سالمند با عصا و یا صندلی چرخ دار در خانه حرکت می کند، چیدمان لوازم دکوراسیونی و کاربردی باید به گونه ای صورت گیرد که همواره مسیر عبور و مرور او باز باشد. در ضمن متناسب بودن ارتفاع لوازم ثابت مانند کابینت های دیواری، اجاق گاز ، کاسه ظرفشویی و دستشویی به خصوص برای آن دسته از سالمندانی که بر روی صندلی چرخ دار هستند، از جمله اقدامات ضروری و مورد نیاز خانه آنها است.۲- محیط زندگی سالمند می بایست از نور کافی به هنگام روز و شب برخوردار باشد. زندگی در خانه ای با پنجره های آفتاب گیر از جمله ویژگی های لازم برای محل سکونت او است زیرا سالمندان به جهت وضعیت جسمانی شان نسبت به دیگر افراد کمتر از خانه خارج می شوند و در نتیجه می بایست ویتامین D حاصل از اشعه خورشید به طریق دیگری در بدن آنها تامین گردد.۳- در کنار تختخواب سالمند چراغی قرار داده و یا آنکه کلیدی برای روشن و خاموش کردن چراغ اتاق در آن مکان به دیوار نصب کنید. با این کار سالمند جهت خاموش و روشن کردن چراغ اتاق نیاز نیست از تختخواب پایین آمده و مسافتی را در تاریکی طی کند.۴- در میان کفپوش های سخت، سرامیک از جمله خطرناک ترین برای محل زندگی افراد سالمند محسوب می شود زیرا با ریخته شدن تنها چند قطره آب برروی سطح آن احتمال افتادن برروی زمین هر فردی به خصوص سالمندان ناتوان در شرایط پا برهنه بودن بسیار زیاد است. لذا همواره به سالمندان توصیه می شود در چنین موقعیتی حتماً از دمپایی با کف لاستیکی استفاده کنند. توجه داشته باشید، دمپایی های ابری احتمال افتادن را چند برابر افزایش می دهند. راهکار دیگر برای این منظور پوشش لااقل قسمتی از سطح سرامیک با فرش است که بیشترین رفت و آمد سالمند از آنجا صورت می گیرد. در ضمن از عدم احتمال سر خوردن فرش بر روی سرامیک نیز اطمینان حاصل کنید.۵ - امروزه کاربرد توالت فرنگی به جای نوع ایرانی به اغلب افراد مستعد جهت دردهای استخوانی پا و کمر توصیه می شود ولی این پیشنهاد برای سالمندان از جمله ضروریات است. لذا در صورتی که در خانه سالمند تنها یک توالت ایرانی وجود دارد با تبدیل آن به نوع فرنگی و یا قرار دادن توالت فرنگی سیار بر روی نوع ایرانی تسهیلات لازم را فراهم کنید. در ضمن نصب دستگیره در طرفین توالت فرنگی به نشست و برخاست او بسیار کمک می کند. وجود این دستگیره ها در حمام نیز ضروری است.

۶ - از آنجا که اغلب سالمندان مجبور شده اند زندگی آپارتمانی را به جای خانه های مستقل و باغچه های پرگل و گیاه انتخاب کنند، با فراهم کردن مجموعه ای از گل ها و گیاهان آپارتمانی هم پاره ای از نیاز روحی آنها را برآورده ساخته وهم ساعاتی آنها را به این طریق سرگرم کنید.۷ - جهت جلوگیری از احتمال لیز خوردن سالمندان در محیط حمام و دستشویی با چسباندن کفپوش های پلاستیکی بادکشی در مسیر راهشان و به خصوص در کف وان و در زیر دوش مانع لیز خوردن آنها شوید.۸ - رنگ های مورد استفاده در دکوراسیون فضای زندگی سالمند می بایست شاد، امیدوارکننده و انرژی بخش باشند. از آنجا که کهولت سنی، عوارض روحی را نیز به همراه دارد در محیط زندگی سالمند از رنگ های شاد در قالب پرده، رومبلی، روتختی و ملحفه استفاده کنید.۹ - اگر سالمندتان از سلامت کافی جهت راه رفتن برخوردار نبوده و یا مشکل سرگیجه در تعادل او خللی ایجاد می کند، در مسیر بیشترین رفت و آمد او دستگیره های محکمی به دیوار نصب کنید تا به هنگام راه رفتن در آن مسیرها، دستگیره ها کمی برای حفظ تعادل او باشند.نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:دوشنبه 3 اسفند 138811:39 ق.ظ

Braden
شنبه 9 تیر 1397 09:51 ب.ظ
Outstanding story tһere. Ꮃһɑt һappened after?
Тhanks!
Globalplus
جمعه 8 تیر 1397 04:11 ب.ظ
Great web site you have here.. It's hard to find
quality writing ⅼike yoᥙrs nowadays. Ι honestly appгeciate people
ⅼike you! Take care!!
Theodor
چهارشنبه 30 خرداد 1397 03:33 ق.ظ
It is apрropriate tіmе to make some plans foг tһe future and іt iѕ time to be happy.
I've read thіѕ post and if I ϲould Ι wіsh to suggest yοu few intеresting tһings ᧐r suggestions.
Perhaps yyou can ᴡrite next articles referring tо
thіs article. I wish to read even more tthings about it!
Janah
سه شنبه 29 خرداد 1397 01:36 ق.ظ
Νormally Ӏ do not learn post ߋn blogs, hߋwever I ѡould like tⲟ sɑy tһаt this wrіte-up very pressured mе
t᧐ check oᥙt and do ѕo! Your wrtiting tazste has been amazed me.
Thanks, vеry nice article.
Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:50 ب.ظ

Superb stuff. Many thanks!
canadian cialis buying brand cialis online if a woman takes a mans cialis safe site to buy cialis online callus cilas generic cialis at walmart cialis vs viagra cialis generico postepay achat cialis en suisse
Eyelashes Ticker
جمعه 28 اردیبهشت 1397 12:56 ق.ظ
If you are going for finest contents like myself, simply visit this website all thee time because it provides feature contents, thanks
Viagra canada
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:21 ب.ظ

You actually said this well!
buy viagra at purchase of viagra cheap viagra uk online uk viagra online cheap generic viagra online uk viagra online cheap buy generic sildenafil viagra online purchase viagra buy online usa buy price viagra
depforce strips
شنبه 1 اردیبهشت 1397 03:59 ق.ظ
I juhst like the helpful infvo you provide too you articles.
I'll bookmarkk your welog andd ake a loook at one more here regularly.
I'm slighty certazin I'll learn a lot of neww stuff right here!
Best oof luck for the next!
Generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 01:45 ق.ظ

You expressed that terrifically.
canada discount drugs cialis venta de cialis canada cialis australia org generic cialis pill online can i take cialis and ecstasy cialis sale online cialis official site click here to buy cialis buy cialis sample pack cialis arginine interactio
foot issues
شنبه 18 شهریور 1396 08:05 ب.ظ
I just like the helpful info you provide for your articles.
I will bookmark your blog and check once more right here regularly.
I am moderately sure I'll learn many new stuff proper right here!

Best of luck for the next!
http://jackquelinescrudato.wordpress.com/
سه شنبه 17 مرداد 1396 11:42 ق.ظ
You ought to be a part of a contest for one of the best websites on the internet.

I will recommend this blog!
Why is my Achilles tendon burning?
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:48 ق.ظ
Awesome post.
std test kit
جمعه 2 تیر 1396 06:54 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین ابتدا آیا واقعا نشستن کاملا
با من پس از برخی از زمان. جایی در
سراسر پاراگراف شما در واقع قادر به من مؤمن اما فقط برای
کوتاه در حالی که. من این مشکل خود را با جهش در مفروضات و شما ممکن است را سادگی به پر کسانی که شکاف.

در صورتی که شما که می توانید انجام
من را قطعا بود تحت تاثیر قرار داد.
Jorg
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:37 ق.ظ
Good blog you have here.. It's hard to find high quality writing like yours these days.
I truly appreciate people like you! Take care!!
BHW
جمعه 18 فروردین 1396 11:51 ب.ظ
Great article, exactly what I wanted to find.
hamid
شنبه 17 مهر 1389 06:19 ب.ظ
mamnon
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکدونی

صفحات جانبی

نظرسنجی

  • مطالب سایت چگونه است؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


Powered by WebGozar

abzarak.com