تبلیغات
پرتال طراحی معماری - ویژگی های اقلیم سرد
پرتال طراحی معماری
همه چیز در مورد معماری

مدیر وبلاگ : فرزاد

ویژگی های اقلیم سرد

دوشنبه 26 بهمن 1388  ساعت: 10:20 ب.ظ

نظرات() 

 

ویژگی های اقلیم سرد
· شرایط اقلیمی و خصوصیات آب و هوایی:

·    كلیات آب و هوایی این منطقه به شرح زیر می باشد :

·    · سرمای شدید در زمستان و هوای معتدل در تابستان

·    · اختلاف بسیار زیاد درجه حرارت هوا بین دمای شب وروز

·    · بارش برف سنگین

·    · رطوبت كم هوا

ویژگی های اقلیم سرد
· شرایط اقلیمی و خصوصیات آب و هوایی:

·    كلیات آب و هوایی این منطقه به شرح زیر می باشد :

·    · سرمای شدید در زمستان و هوای معتدل در تابستان

·    · اختلاف بسیار زیاد درجه حرارت هوا بین دمای شب وروز

·    · بارش برف سنگین

·    · رطوبت كم هوا

·    میانگین دمای هوا در گرم ترین ماه سال در این اقلیم بیش از 10 درجه سانتی

·    گراد و متوسط دمای هوا در سردترین ماه سال كمتر از 3- درجه سانتی گراد می

·    باشد .

·    فرم بنا

·    ساختمان های درون گرا با حیاط مركزی

·    بناهای سنتی در اقلیم سرد مانند نواحی مركزی فلات ایران دارای حیاط مركزی بوده و سایر قسمت ها دورتادور این حیاط چیده می شوند . اتاق های واقع در سمت شمال حیاط بزرگتر از سایر قسمت ها و تالار یا اتاق اصلی نشیمن خانه نیز در این سمت حیاط واقع شده است تا از تابش مستقیم و حرارت آفتاب در فصل سرد زمستان استفاده كنند . جبهه جنوبی ساختمان به دلیل كوتاه و معتدل بودن فصل تابستان كمتر به كار گرفته می شود . لذا اتاق های جنوبی و اتاق های شرقی و غربی در صورت وجود به عنوان انباری یا فضاهای خدماتی همچون اتاق خدمه یا سرویس های بهداشتی كاربرد دارند .

·    برخلاف مناطق معتدل و مرطوب سواحل جنوبی دریای خزر ، خانه های این مناطق ، اغلب دارای زیر زمینی با سقف كوتاه در پائین زمستان نشین هستند كه به علت خنكی هوای آن ، در تابستان برای سكونت و آسایش ساكنان خانه به كار می رود .

·    استفاده از ایوان و حیاط كوچك د ر بنا

·    از آنجایی كه در بیشتر روزهای سال در مناطق كوهستانی سرد ویا بسیار سرد است اكثر فعالیت های روزمره در اتاق ها انجام می پذیرد . لذا ابعاد حیاط ها در این مناطق قدری كوچكتر از نواحی فلات مركزی ایران است .

·    ساختمان ها در این اقلیم دارای ایوان اند ولی عمق آنها نسبت به ایوان های مناطق جنوبی كشور به مراتب كمتر می باشد و همانند ایوان های منطقه خزر ، كاربرد نشیمن ندارند و صرفا جهت حفظ ورودی ها ی بنا از برف و باران استفاده می شوند .

·    نكته دیگر پائین بودن كف حیاط بناهای اقلیم سرد به اندازه 1 تا 1.5 متر از سطح پیاده روهااست تا بتوان آب جاری در نهر ها و جویها را بر باغچه حیاط یا آب انبار واقع در زیر زمین سوار نمود و از سوی دیگر ، زمین مانند عایق حرارتی اطراف بنا را احاطه كرده ، مانع از تبادل حرارتی بین بنا و محیط پیرامون آن و باعث حفظ حرارت درون ساختمان می شود .


· پلان ، فرم بنا و نحوه قرار گیری آن

·    در حوزه اقلیمی سرد و كوهستانی ، بناها دارای پلان و بافت متراكم می باشند . فرم بنا باید به گونه ای باشد كه سطح تماس آن را با سرمای خارج كمتر نماید تا حرارت كمتری از درون به بیرون انتقال یابد . لذا از احجامی نظیر مكعب یا مكعب مستطیل استفاده می نمایند تا نسبت سطح خارجی بنا به حجم داخلی آن كاهش یابد و آن را در حداقل ممكن نگه دارد .

·    ساختمان ها بین 20 درجه به طرف غرب و 45 درجه به سمت شرق و در سایه باد یكدیگر و خارج از سایه آفتاب هم ، در محور شمالی جنوبی مستقر می شوند .


· اتاق های كوچك با ارتفاع كم

·    در نواحی سرد و برفی ، باید از ایجاد اتاق ها و فضاهای بزرگ داخل بنا اجتناب نمود چرا كه با افزایش سطح تماس آنها با فضای سرد بیرونی ، گرم كردن این فضای وسیع مشكل خواهد بود .

·    بنابراین در این مناطق سقف اتاق ها را پائین تر از اتاق های مشابه در سایر حوزه های اقلیمی در نظر می گیرند تا حجم اتاق كاهش یابد و سطح خارجی نسبت به حجم بنا حداقل گردد . ارتفاع كم سقف در تالار ها و اتاق های مهم و طاق راسته ها و حجره های بازارهای این مناطق نیز مشهور است .

·    بازشوهای كوچك

·    در این مناطق برای جلو گیری از تبادل حرارتی بین داخل و خارج بنا از بازشوهای كوچك و به تعداد كم استفاده می كنند . در صورت بزرگ بودن پنجره ها ، استفاده از سایبان الزامی است . بازشوها در ضلع جنوبی برای استفاده هر چه بیشتر از تابش آفتاب ، بزرگتر و كشیده تر انتخاب می شوند . همچنین از استقرار بازشوها در جهت بادهای سرد باید اجتناب نمود . پنجره های دو جداره نیز برای رساندن تبادل حرارتی به حداقل ممكن مناسب ترند . در ضمن به منظور جلوگیری از ایجاد سوز در داخل و خروج حرارت داخلی به خارج ساختمان ، میزان تعویض هوای هوای داخل وتهویه طبیعی را باید به حداقل ممكن رساند .

·    در مقایسه با اقلیم گرم و خشك ابعاد بازشوها در این حوزه اقلیمی برای استفاده از انرژی حرارتی حاصل از تابش آفتاب افزایش یافته است .· دیوارهای نسبتا قطور

·    قطر زیاد دیوارها نیز به نوبه خود از تبادل حرارتی بین فضای داخلی بنا و محیط بیرونی ساختمان جلوگیری می كند . معیارهای معماری اقلیم سرد و كوهستانی و گرم و خشك تقریبا مشابه است و تنها تفاوت آنها در منابع حرارت دهنده می باشد كه در اقلیم گرم و خشك این منبع از سمت بیرونی بنا و در اقلیم سرد از سمت داخل فضا می باشد . لذا باید در این اقلیم به كمك مصالح بنایی قطر دیوارها را زیاد نمود تا این جداره بتواند به عنوان منبع ذخیره حرارت داخل بنا عمل نماید .

·    دیوارهای قطور ، گرما و حرارت تابش آفتاب روزانه را در طول شب حفظ و به تعدیل دمای داخل ساختمان كمك می نماید . در معماری بومی این مناطق تا حد ممكن تلاش می شود تا به شكل طبیعی یا یا با استفاده از بخاری و گرمای ناشی از حضور افراد ، پخت وپز یا حضور حیوانات ، بنا را گرم نمود .

·    بام های مسطح

·    بام های شیب دار در صورت مناسب بودن پوشش آن به مراتب از بام های مسطح بهترند چرا كه آب باران را به سهولت از روی بام دور می كنند . ولی در صورت كاهگلی بودن پوشش بام ، قدرت آن در برابر رطوبت و باران و به ویژه برف بسیار تضعیف خواهد شد . چرا كه آب ناشی از ذوب تدریجی برف وارد سقف كاهگل می گردد و بنا مرطوب و نم دار می گردد . به همین دلیل به محض بارش برف ، آن را از روی چنین بامی پارو می كنند و با غلتكی سنگی و كوچك ، بام را دوباره غلتك می كشند تا پوشش كاهگلی آن مجددا متراكم و سوراخ های ایجاد شده در اثر نفوذ آب مسدود گردند .

·    انتخاب بام های مسطح در اقلیم سرد مشكلی ایجاد نمی نماید چرا كه با نگهداری برف بر روی بام ازآن به عنوان عایق حرارتی در مقابل سرمای زیاد هوای خارج كه چندین درجه كمتر از درجه حرارت برف است استفاده می شود و همچنین فضای زیر اسكلت خرپا كه كاربرد انباری دارد ، عایق مناسبی بین فضای داخل و خارج بنا خواهد بود . لذا دو جداره بودن سقف بنا در این اقلیم برای حفظ گرمای بنا حائز اهمیت است .


· نوع مصالح

·    مصالح مورد استفاده در ابنیه سنتی در مناطق سرد و كوهستانی مانند سایر حوزه های اقلیمی از مصالح موجود در آن اقلیم است. این مصالح باید از ظرفیت و مقاومت حرارتی خوبی برخوردار باشند تا گرمای بنا را در فضای داخلی آن حفظ نماید .

·    لذا بدنه این ابنیه از سنگ ( یا چوب ، ملات كاهگل ، خشت و آجر ) و پوشش سقف و بام از تیر های چوبی و كاهگل می باشد . از سنگ و مصالح مقاوم و سنگین برای برای پی سازی بنا استفاده می كنند

·    و در برخی نقاط ، كرسی چینی با مصالح سنگین

·    جهت جلو گیری از رطوبت به كار می رود ،

·    هر چند ابنیه این مناطق ، به طور كلی ،

·    بر روی زمین بنا می شوند .

·    در این رابطه می توان از شهر جوانرود و روستاهای اطراف آن واقع در منطقه غربی رشته كوه زاگرس و در 95 كیلو متری شمال غرب كرمانشاه نام برد . در این منطقه ساختمانهای سنگی ، سیمایی موزون و هماهنگ به كل بافت شهر و همچنین به بافت روستاها داده است . سنگ كه به وفور در این منطقه كوهستانی وجود دارد و به صورت لاشه و یا قواره در دیوارهای قطور ساختمان ها به كار می رود . در این منطقه اقلیمی سرد و نسبتا پر باران ، بام ساختمان ها مسطح و با تیر چوبی و كاهگلی پوشیده شده است . هر چند كه بام اغلب ساختمان ها های جدید در جوانرود دارای خرپای چوبی و پوشش شیروانی است

لازم به ذکر است این مطلب به صورت ناشناس به دست ما رسیده است لذا از نویسنده این مطلب خواهشمندیم خود را در صورت تمایل خود را به ما معرفی کند.نوشته شده توسط:فرزاد

ویرایش:--

fuck it (
شنبه 30 اردیبهشت 1396 01:17 ق.ظ
It's truly very difficult in this full of activity life to listen news on Television,
so I just use world wide web for that reason, and obtain the
latest information.
Joseph
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:44 ب.ظ
Please let me know if you're looking for
a article author for your blog. You have some really good posts
and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really
like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an e-mail if interested. Regards!
gabrielaheriford.hatenablog.com
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 09:57 ب.ظ
Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.

Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there!
Many thanks
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 01:16 ب.ظ
Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am
trying to find things to improve my website!I suppose its ok to
use a few of your ideas!!
narges
جمعه 3 اردیبهشت 1389 11:20 ب.ظ
farzade aziz
webloget matalebe arzeshmandi dare
vase takmole conferancam peydash kardam
amma ax nadashti
bazam karam aghab oftad
dar har soorat movafagh bashi
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکدونی

صفحات جانبی

نظرسنجی

  • مطالب سایت چگونه است؟

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


Powered by WebGozar

abzarak.com